back to top

V červenci byly ceny agrovýrobků meziročně vyšší téměř o polovinu

Z rostlinných výrobků se zvýšily ceny obilovin o 73 % a ceny olejnatých plodů a semen o 62,1 %.

V červenci 2022 byly ceny zemědělských výrobků meziročně vyšší o 49,5 %. Ceny rostlinných výrobků zdražily ve srovnání s červencem 2021 o 57 %, ceny živočišných výrobků o 21,5 %. Informoval o tom Statistický úřad.

Z rostlinných výrobků se zvýšily ceny obilovin o 73 % a ceny olejnatých plodů a semen o 62,1 %. Ze živočišných výrobků vzrostly ceny syrového kravského mléka o 26,5%.

Od začátku roku vzrostly ceny zemědělských výrobků v průměru o 32,4 %. Tento nárůst byl ovlivněn vyššími cenami rostlinných výrobků o 47,2 % a živočišných výrobků o 14,4 %.

Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů upozorňuje, že za poslední dva měsíce náklady na výrobu pečiva, chleba, ale i koláčů a těstovin stouply opět ve dvouciferných číslech.

Pekařům tak nezbývá než znovu zvýšit odbytové ceny a pokrýt zvýšené náklady.

„Pekaři, cukráři i těstovináři zažívají nejturbulentnější období v historii samostatného Slovenska. Bohužel pekaři nedostali žádnou pomoc během pandemie a ani během války. Nedisponují již žádnými rezervami, kterými by mohly tlumit rostoucí náklady,“ uvedl předseda představenstva svazu Milan Lapš.

„Mrzí nás, že to v konečném důsledku v rostoucích cenách vnímají především čeští spotřebitelé. Ani čtvrt roku od začátku války, která začala 24. února, však nebyl agroresort schopen udělat pro potravináře absolutně nic,“ doplnil Milan Lapšanský.

Za poslední necelé dva měsíce podle něj vzrostla cena mouky ze 420 eur na 550 eur za tunu, což představuje nárůst o 31 procent. Ceny olejů, droždí či přípravků z mouky vzrostly o 25%. Ceny obalového materiálu jsou vyšší průměrně o 25 procent.

Logistické náklady, především z důvodu stoupajících cen pohonných hmot, vzrostly o pětinu. Pokud by tyto nárůsty pekaři, cukráři či těstovináři do cen nepromítli, museli by přistoupit k propouštění zaměstnanců či dokonce zavírání svých provozů.

„Každá pekárna má jinou nákladovou strukturu, ale odbytové ceny chleba, pečiva či koláčů jsou jednoduše při aktuálním dění na trzích neudržitelné. Pokud to takhle půjde dál opravdu hrozí, že některé pekárny budou muset své provozy zavřít. Pekaři mají zájem pracovat, ale v mimořádné situaci potřebují mimořádnou podporu. Státu totiž platí daně i odvody neustále. V kritické situaci proto očekávají pomoc i proto, že sektor zaměstnává až třetinu lidí pracujících v potravinářství a ve všech regionech Slovenska,“ dodal Lapšanský.

Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů sdružuje výrobce z celého Slovenska. Má téměř 500 členů od OSVČ až po velké pekárny ve všech regionech Slovenska. Členové svazu každodenně zabezpečují většinu spotřeby chleba, pečiva, cukrářských výrobků i těstovin Slováků. Zaměstnávají více než 12 000 pracovníků.

Nejnovější články

Další články autora