Volvo očekává problém s čipy i v příštím roce

Nedostatek čipů přinutil mnohé automobilky omezit produkci.

Švédský výrobce osobních aut Volvo Cars počítá s pokračováním problematických dodávek čipů pro automobilový průmysl iv příštím roce.

Na druhé straně, v posledních měsících se situace v oblasti dodávek pomalu zlepšuje. Firma zároveň potvrdila předběžné výsledky za 3. kvartál v oblasti provozního zisku i tržeb.

Společnost v úterý informovala, že problémy dodavatelských řetězců nekončí, avšak, jak řekl šéf automobilky Hakan Samuelsson, i když produkce je stále nižší než poptávka, „od září se situace každý měsíc zlepšuje“. Na druhé straně dodal, že „nedostatek polovodičů v automobilovém průmyslu bude i nadále omezujícím faktorem“.

Nedostatek čipů přinutil mnohé automobilky včetně Volva omezit produkci. Finanční ředitel firmy Björn Annwall očekává, že tento faktor bude hlavním problémem automobilek iv posledním čtvrtletí letošního roku.

Podle předběžných údajů za listopad firma Volvo Cars, jejímž většinovým vlastníkem je čínská společnost Geely Holding, prodala v tomto měsíci přibližně 52.000 aut. To je meziročně o 52 % méně. Zároveň potvrdila původně oznámené předběžné údaje o vývoji zisku a tržeb.

Provozní zisk dosáhl 3,3 miliardy švédských korun (320,69 milionu eur), zatímco před rokem zaznamenala společnost tento zisk na úrovni 4,4 miliardy SEK. Tržby klesly o 7% na 60,8 miliardy SEK.

Nejnovější články

Další články autora