Neodymové magnety jsou momentálně nejsilnějšími magnety, jaké na trhu existují. Před nimi to byly samarium kobaltové magnety, avšak slitina neodymu, železa, boru a dalších příměsí se ukázala, jako ještě více efektivní a staly se tak číslem jedna nejen v průmyslových závodech.
V „laboratorních“ podmínkách je magnet magnet schopný zdvihnout až 1 300 x více než je jeho vlastní hmotnost. V reálném použití se toto číslo vlivem mnoha faktorů snižuje, jako je nerovný povrch, tlak vzduchu či teplota.
Neodymové magnety se v průmyslu nikdy nepoužívají samostatně a jsou součástí zvedacího magentu. Legislativa navíc přikazuje, aby břemenové magnety vždy měly dostatečnou výkonovou rezervu, a to znamená, že magnet musí být ze zákona 3× silnější, než jaká je jeho maximální nosnost uváděná výrobcem.
Výhody neodymových magnetů
- Největší předností neodymových magnetů je jejich obrovská magnetická síla.
- Poměr cena/výkon, je s jejich vlastnostmi taktéž nejlepší a nemají konkurenci.
- Neodymové magnety mají dlouhou životnost, za předpokladu, že se o ně dobře staráte.
- Neodymové magnety patří mezi mechanicky odolnější magnety a navíc dobře odolávají demagnetizaci.
Nevýhody neodymových magnetů
Neodymy jsou citlivé na vysokou teplotu a při teplotě nad 80 °C ztrácí své vlastnosti. V praxi se však různými kombinacemi daří jejich teplotní odolnost zvyšovat.
Neodymové magnety jsou vysoce náchylné ke korozi. Ale i tento nedostatek je ošetřen a dnes jsou magnety potahovány zinkem, chromem, mědí nebo epoxidovou pryskyřicí.
Neodymy jsou relativně křehké, ale to ostatně všechny magnety, přesto je potřeba si dávat při manipulaci s nimi pozor.
K čemu se neodymové magnety používají?
Od jejich vynálezu na počátku 80. let našlo použití těchto super silných magnetů celá řada průmyslových odvětví. Neodymy se dnes využívají při výrobě obrovského množství produktů v elektrotechnice, nábytkářství, dopravě nebo galanterii.
- Pevné disky
- Mikrofony, sluchátka a reproduktory
- Zubní protézy
- Západky dveří
- Magnetické šperky
- Protiblokovací brzdové senzory
- Manipulace těžkých břemen ve skladu či ve výrobě – magnet se zavěsí na jeřábu a následně s ním manipulovat s těžkými břemeny, skládat na sebe vysoké komíny železných profilů až ke stropu haly a podobně.
- Upínání výrobků pro frézování nebo jiné obrábění – pro upínání výrobků magnety instalují ve formě pracovní desky, která pevně ukotví obráběný výrobek a umožní k němu pohodlný přístup z pěti stran.