Podlahové vytápění je moderní a efektivní způsob, jak pohodlně vytopit celou místnost. Tento systém vytváří příjemné a zdravé vnitřní prostředí distribucí tepla rovnoměrně po celém povrchu podlahy. Lze ho použít v interiéru i exteriéru, a to jak v novostavbách, tak při rekonstrukcích starších objektů. V tomto článku se budeme zabývat základními principy podlahového vytápění a představíme si jeho základní výhody, ale i nevýhody.
O co se jedná?
Podlahové vytápění a chlazení je forma, která zajišťuje regulaci vnitřního klimatu pro tepelnou pohodu pomocí hydronických nebo elektrických topných prvků zabudovaných přímo v podlaze. Pro vytápění se využívá fyzikálních prvků, jako je vedení tepla, tepelná radiace a konvekce. Používání podlahového vytápění se datuje do období glaciálu a neolitu.
Jak vytápění funguje?
Moderní systémy podlahového vytápění využívají k ohřevu podlahy elektrické odporové prvky (elektrické systémy) nebo kapalinu proudící v potrubí (teplovodní systémy).
Oba typy mohou být instalovány jako primární systém vytápění pro celou budovu nebo jako lokální podlahové vytápění pro tepelnou pohodu. Některé systémy mohou vytápět jednotlivé místnosti, aby se snížilo plýtvání teplem, pokud jsou součástí většího systému s více místnostmi.
Pokud je požadováno i chlazení prostoru, měl by být použit právě teplovodní systém. Mezi další aplikace, pro které jsou elektrické nebo hydraulické systémy vhodné, patří rozpouštění sněhu na chodnících, příjezdových cestách a dopadových plochách, úprava trávníku na fotbalových hřištích a ochrana proti zamrznutí mrazíren a kluzišť.
K dispozici jsou různé podlahové krytiny s různými systémy a konstrukcemi podlahového vytápění. Díky tomu můžete vybírat ze široké škály možností, které budou sedět právě vašemu oku.
Jaké jsou výhody a nevýhody podlahového vytápění?
Pokud uvažujete o podlahovém vytápění jako o součásti svého nadcházejícího projektu renovace domu, možná máte otázky nebo obavy, zda je to pro vás to správné řešení. Jdeme si proto představit výhody a nevýhody, které tento systém skrývá. Budete si tak moci udělat porovnání podlahového systému vůči jiným alternativám a zvolit takový druh vytápění, který bude sedět právě vám.
Výhody podlahového vytápění
1. Energeticky účinné vytápění
Jak jsme již rozebírali výše v článku, existují dva typy sálavých topidel: elektrické systémy a vodní systémy. Oba vytápějí místnost od podlahy a poskytují rovnoměrné a účinné teplo. Teplovodní systém jemně čerpá horkou vodu potrubím a vytváří příjemnou teplotu. Naproti tomu elektrický systém využívá k výrobě tepla elektrické topné kabely položené pod podlahou s využitím elektrického odporu.
Zatímco tradiční radiátory musí topit na vysoké teploty (65 až 75 stupňů Celsia), aby efektivně vytopily místnost, podlahové vytápění může topit pouze na 29 stupních Celsia nebo méně, v závislosti na materiálu podlahy. Tyto nižší teploty pomáhají snížit spotřebu energie a výrazně snižují vaše účty za energie.
Například radiátory nejprve ohřívají nejbližší vzduch, takže v místnostech vytápěných radiátory bývají studená místa. Obvykle to znamená otevřít okno nad radiátorem, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch a veškerá energie vynaložená na vytápění domu unikla oknem. Sálavé teplo ohřívá celou místnost od podlahy, což zabraňuje prochladnutí a zanesení topné části. Díky podlahovému vytápění lze snadno dosáhnout optimální teploty místnosti.
Na rozdíl od tradičních radiátorů, které způsobují, že je v místnosti příliš chladno nebo naopak příliš horko, se podlahové vytápění nikdy nepřehřívá a dosahuje požadované teploty nastavené termostatem specifickým pro daný systém. Sálavé teplo efektivně vytápí váš domov a šetří až 40 % vašich účtů za energie.
2. Obsluha bez námahy
Klíčovou výhodou podlahového vytápění je, že po instalaci je systém prakticky bezúdržbový.
Zatímco elektrické systémy nevyžadují pravidelnou údržbu, systémy podlahového vytápění na bázi vody je třeba jenom čas od času zkontrolovat, abyste se ujistili, že vše funguje správně.
Všechna topná tělesa musí být řízena termostaty specifickými pro daný systém. Díky tomu je tento typ vytápění energeticky účinnější a může také nabízet programovatelné topné plány nebo možnost automatického vytápění. To znamená, že na vytápění svého domu nemusíte vůbec myslet. Systém vždy vytápí váš domov na správnou teplotu a ve správný čas.
3. Více prostoru a svobody pro design
Systém podlahového vytápění vám umožní navrhnout si dům snů bez objemných radiátorů, které zabírají cenné místo na stěnách. I moderní radiátory zabírají místo. Představte si svobodu designu podlahového vytápění. Stěny si můžete vyzdobit, jak se vám zlíbí, aniž byste museli plánovat radiátory.
Podlahové vytápění lze instalovat v kterékoli místnosti domu a lze jej použít ve spojení se stávajícím topným systémem jako primární nebo sekundární zdroj tepla. Díky nepřeberným možnostem designu můžete vybrat takový systém, který bude sedět vašemu domovu a nebudete si muset dělat starosti, zda nebudou ony radiátory na vytápění kazit celkový vzhled.
4. Funguje se všemi podlahovými krytinami
Podlahové vytápění vám dává možnost navrhnout si domov přesně podle svých představ a maximálně využít prostor na stěnách a podlaze.
Je vhodné pro všechny typy podlahových krytin, včetně laminátových, dřevěných, dlaždicových, kamenných a kobercových, takže si můžete preferovaný typ přímo vybrat.
5. Bezpečnost a pohodlí
S podlahovým vytápěním se již nemusíte obávat ostrých hran a horkých povrchů radiátoru, když je doma vaše mladá část rodiny. Topný systém je bezpečně uložen a nepřehřívá se, takže poskytuje bezpečnou volbu i vzhledem k radiaci tepla.
Sálavé teplo je také mnohem lepší pro kvalitu vzduchu v místnosti, protože udržuje vzduch čerstvý a okysličený. Oproti tomu vysoké teploty, které produkují radiátory, jsou nepříjemnější a snižují hladinu kyslíku. Tepelná cirkulace vzduchu stoupajícího ke stropu a zpět cirkuluje veškerý prach, což se u podlahového vytápění neděje.
6. Jednoduchá instalace
Instalace systému podlahového vytápění je jednodušší, než si myslíte. Elektrické a vodovodní systémy mohou být ve vaší místnosti nainstalovány již za 1-2 dny, v závislosti na rozsahu vašeho projektu.
Mnoho elektrických systémů se dodává s krátkou dobou instalace. Systém bývá vybaven lepivým podkladem, takže můžete otopné těleso rychle aplikovat na podklad a obkládat přímo přes něj bez potřeby stěrky.
Instalace teplovodního podlahového vytápění trvá déle, ale má ještě nižší dlouhodobé provozní náklady. Všechny instalace podlahového vytápění musí provádět plně kvalifikovaný instalatér.
Nevýhody podlahového vytápění
Abyste se mohli správně rozhodnout, jaké podlahové vytápění vybrat, je nutné znát i slabší stránky tohoto systému.
1. Cena instalace
Doba instalace elektrických systémů je krátká, mnoho systémů se instaluje v průměrně velké koupelně za pouhé 1-2 dny.
Cena instalace už však závisí na zvoleném systému, velikosti místnosti a odměně instalatéra, která bývá vysoká v závislosti na jeho kvalifikaci a kvalitě celkového zařízení. Pro správnou instalaci budete muset také kontaktovat kvalifikovaného elektrikáře, aby systém připojil k napájení. To může trvat několik hodin a náklady se zde také liší.
Instalace vodních systémů trvá déle kvůli složitějším požadavkům na instalaci. To znamená, že instalace mokrého podlahového vytápění stojí více, ale nižší provozní náklady mokrých systémů kompenzují počáteční náklady.
2. Možná delší doba instalace
Některé systémy elektrického podlahového vytápění vyžadují použití samonivelační hmoty, proto si před instalací nechte čas na úplné vyschnutí podlahy. To obvykle trvá 1-2 dny.
Některé ze systémů však lze přímo obložit a instalovat. V malých prostorách to může trvat méně než jeden den.
Teplovodní podlahové vytápění je časově náročné na instalaci a jeho úplná instalace často trvá několik dní, ale vzhledem k tomu, že tyto systémy se obvykle instalují jako součást větší novostavby nebo rekonstrukce, to nebývá problém. Mějte také na paměti, že pokud zadáváte systém, který vyžaduje potěr, měla by být do harmonogramu projektu zahrnuta i doba pro vytvrzení potěru.
3. Problémy s výškou podlahy
Při plánování modernizace podlahového vytápění je častým problémem dopad systému na úroveň podlahy. V případě rekonstrukce je přirozené, že nechcete zvyšovat podlahovou konstrukci při zachování pevné výšky stropu.
Většina elektrických systémů pro přitápění má na podlahu malý vliv. Některé systémy mohou přidat navíc pouze 3 mm a lze jej připevnit přímo na vrstvu lepidla na dlaždice, takže výška podlahy je takřka neovlivněná.
Jiné systémy bývají o něco silnější, takže se podlaha může zvýšit. Systémy vodního podlahového vytápění se obvykle doporučují pro novostavby, protože vyžadují hlubší instalační techniku s potěrem.
Při instalaci nového podlahového vytápění se také vždy doporučuje izolace podlahy. To sice může mít za následek vyšší výšku podlahy, ale izolační desky jsou k dispozici v tloušťce pouhých 6 mm.
Shrnutí
Podlahové vytápění je jednoduchý a energeticky účinný způsob, jak udržet domov v teple a pohodlí. Náklady na instalaci sálavého vytápění jsou vyšší než náklady na instalaci tradičního radiátoru, ale existuje několik možností, které se přizpůsobí vašemu rozpočtu. A vzhledem k tomu, že podlahové vytápění vám může v dlouhodobém horizontu ušetřit spoustu peněz na účtech za energie, stojí za zvážení.
Jakub Novák, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu