Cena elektřiny láme rekordy, překročila psychologickou hranici

Zdražování energií nezpomaluje. Cena elektřiny pro Slovensko s dodáním v příštím roce již překročila psychologickou hranici 400 eur za megawatthodinu a v úterý dokonce dosáhla 416 eur/MWh.

Vyplývá to z údajů zveřejněných pražskou burzou PXE. Ještě začátkem května byla přitom cena elektřiny na poloviční úrovni.

Rekordní úrovně dosahuje cena iv dalších zemích EU. Přes 400 eur za MWh se cena elektřiny přehoupla iv Česku, rekordní ceny zaznamenaly iv Německu či ve Francii.

Energetický trh EU je přitom propojen. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda vidí příčinu vysokých cen nejen ve válečném konfliktu na Ukrajině, ale také energetické politice Německa či mimořádně suchém a teplém počasí.

„Například hladina řeky Rýn klesá kvůli suchu a nedostatku srážek tak nízko, že tok je před uzavřením pro nákladní přepravu,“ uvedl Kovanda. Po Rýně se však plují i ​​nákladní lodě přepravující uhlí do německých elektráren.

Již v současnosti je z důvodu nízkého stavu hladiny toto zásobování omezené. Stupňují se proto podle Kovandy obavy, že výroba elektřiny se bude muset omezit, nebo se výrazně prodraží.

Lepší není situace ani ve Francii, která bude pravděpodobně muset snížit objem výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Suché a teplé počasí zvyšuje teplotu řek Rhôna nebo Garonna, což omezuje možnost chlazení reaktorů, které se u těchto toků nacházejí.

Snížení výroby ve francouzských jaderných elektrárnách by cenu elektřiny ještě více zvýšilo.

Za nedostatkem elektřiny a jejími vysokými cenami Kovanda vidí i energetickou politiku Německa, které postupně odstavovalo své jaderné elektrárny a společně s rozvojem obnovitelných zdrojů postupně prohlubovalo závislost na ruském zemním plynu.

„To se mu teď vypomstilo, co samotná vláda kancléře (Olafa, pozn. TASR) Scholza přiznává,“ dodal Kovanda.

Historické rekordy atakují také ceny plynu. Na trhu TTF (virtuální obchodní uzel Title Transfer Facility v Nizozemsku) se uplynulý čtvrtek plyn prodával za zhruba 206 eur za megawatthodinu. V současnosti se cena pohybuje na úrovni 200 eur za megawatthodinu.

Stále platí, že plyn dosáhl rekordních hodnot začátkem března letošního roku. Na Mezinárodní den žen se plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Nejnovější články

Další články autora