Ceny zemního plynu v Evropě dále prudce rostou

Ceny zemního plynu v Evropě pokračují v růstu i na začátku nového týdne poté, co v pátek uzavřely na novém rekordním maximu. Hlavním důvodem jsou obavy z delšího zastavení dodávek přes plynovod Nord Stream 1, což by mohlo stáhnout ekonomiky regionu, již tak sužované energetickou krizí, do recese. Informuje agentura Bloomberg.

Referenční kontrakt na plyn s dodávkou v září na burze v Amsterdamu v pondělí vyskočil až o 13 procent a v 8:16 SELČ se prodával po 275,97 eura za megawatthodinu (MWh). V pátek se posílil už pátý den po sobě a uzavřel na rekordních 244,55 eura za MWh.

Ruský koncern Gazprom v pátek oznámil, že od 31. srpna do 2. září pro opravu turbíny zcela odstaví plynovod Nord Stream 1. To zvýšilo obavy, že plynovod by se nemusel vrátit do provozu v uvedeném termínu.

Odstávka plynovodu, který je i tak již několik týdnů vyžíván jen na 20 procent maximální kapacity, ještě výrazněji naruší dodávky plynu do Evropy sužované energetickou krizí. Rovněž podporuje obavy, že Rusko může před zimní sezónou dodávky zcela zastavit. Před touto možností opakovaně varovali evropští politici a instituce, protože Moskva se snaží o odvetu za západní sankce přijaté pro její útočnou válku proti Ukrajině.

Nejnovější články

Další články autora