SaS zahlašuje za extra daň z ruské ropy, má však podmínku

Daň z ruské ropy není pasé. Jak řekl to na tiskové konferenci ministr hospodářství Richard Sulík, strana SaS pro tuto daň na zářijové parlamentní schůzi parlamentu bude hlasovat. Má však podmínku.

„My pro tuto daň budeme v září v parlamentu určitě hlasovat, ale předložíme poslanecký návrh, že DPH (z pohonných hmot-poz.red.) klesne z 20 na osm,“ řekl Sulík

Návrh z dílny ministerstva financí parlament už dvakrát odložil právě pro požadavek SaS na reciproční snížení jiné daně. „My jsme byli připraveni ji v červnu schválit spolu s tím, že DPH na paliva klesne z 20 procent na osm. My za tuto daň budeme v září určitě hlasovat a předložíme poslanecký návrh, že DPH klesne z 20 procent na osm tak, jak to mají v Polsku,“ řekl Sulík.

Návrh zákona o dani z výhody získané v důsledku zvláštní situace na trhu s ropou schválila vládě ještě v polovině května.

Daň by se měla vypočítat jako součin množství ropy pocházející z Ruské federace v barelech pořízené poplatníkem v příslušném zdaňovacím období a rozdílu mezi referenční cenou ropy Brent a průměrnou cenou pořízení sníženého o pět USD (4,999 eura). Zdaňovacím obdobím bude kalendářní měsíc a sazba daně bude ve výši 30 procent.

Sulík také informoval, že Slovensko má v současnosti v zásobnících v přepočtu 25 terawatthodin plynu, přičemž do konce nadcházející topné sezóny je potřeba celkem 35 TWh. Zasmluveného je však mnohem více plynu než chybějících deset TWh.

Ministr upřesnil, že 12,5 TWh má v zásobnících státní Slovenský plynárenský průmysl, 8 TWh ostatní dodavatelé plynu, jako například ZSE, a 5 TWh je uloženo jako nouzové zásoby v zásobníku v Dolních Bojanovicích.

„Nadále plyn přichází. Plynu je na trhu dost. Problém není se spoustou plynu, problém je s tou šílenou, donedávna nepředstavitelnou cenou,“ řekl Sulík.

Resort počítá v této sezóně is využitím levnějších nouzových zásob plynu na překlenutí prvního čtvrtletí příštího roku.

Společnost SPP – distribuce však varovala, že použití těchto zásob ze zásobníku v Dolních Bojanovicích k okamžité spotřebě pro domácnosti by v případě úplného zastavení toku plynu ohrozilo bezpečnost dodávek.

Na Slovensko v současnosti přichází plyn i od ruského Gazpromu, ačkoli tento dodavatel krátí dohodnuté objemy pro SZP na zhruba 40 procent. SZP diverzifikoval dodávky a dostává plyn iz norských nalezišť v Severním moři a přibližně jednou do měsíce i zkapalněný zemní plyn z lodních tankerů.

Nejnovější články

Další články autora