Do konce roku by 1,4 milionu důchodců mělo dostat pomoc od státu

Přibližně 1,4 milionu příjemců důchodů by mělo do konce roku obdržet finanční pomoc od státu.

Oznámili to na společné tiskové konferenci předseda Národní rady Boris Kollár a ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak při představení návrhu tří alternativ druhého balíčku protiinflační finanční pomoci pro vybrané skupiny obyvatel.

Tři alternativy
„Jsme v jednání is panem ministrem financí, is Jednotou důchodců na Slovensku, že bychom potřebovali ještě další pomoc do Vánoc. A toto mi bylo přislíbeno,“ řekl Kollár. „Máme tři alternativy, jak by se dala vyplatit inflační pomoc pro důchodce. Jsme připraveni diskutovat o kterékoli z nich, případně io jiné, pokud by lépe odrážela potřeby důchodců,“ přiblížil Krajniak.

„První alternativa je, že bychom vyplatili jednorázovou dávku 150 eur pro každého důchodce, ať už starobního, invalidního nebo sirotčího. Celkové náklady by byly v takovém případě 216 milionů eur,“ upřesnil ministr práce.

Druhá alternativa podle něj je, že dávka od státu by postupně klesala od 200 eur, kterou by dostali důchodci s nejnižším příjmem, až po 50 eur, pro důchodce s nejvyšším příjmem. „Celkové náklady by byly v takovém případě přibližně 198 milionů eur,“ poznamenal.

„Třetí alternativa je 70% částky 13. důchodu. Vycházeli bychom ze zákona, který je aktuálně platný. Celkem by to v tomto případě znamenalo 211 milionů eur. Pomoc by ‚vyklesávala‘ od 210 eur až po 35 eur,“ řekl.

Předčasná valorizace by nebyla vhodná
„Byl zde i návrh, že by bylo lepší předčasně valorizovat důchody o 8 % již v letošním roce, tedy ne od 1. ledna o 11,8 %, ale začít (s valorizací) v listopadu 2022, což je technicky stihnuteľný termín pro Sociální pojišťovnu,“ informoval dále Krajniak. Tento návrh by podle něj znamenal výdaje státu ve výši 135,2 milionu eur, přičemž maximální zvýšení by představovalo 148 eur a minimálně 37 eur za poslední dva letošní měsíce.

„Nám se zdá, že uvedené tři alternativy jsou výhodnější než diskutovat o předčasné valorizaci v letošním roce. Alternativa uvedená jako první, těch 150 eur, by byla výhodnější v tomto roce pro všechny důchodce, i pro ty s nejvyššími, i pro ty s nejnižšími příjmy,“ upozornil Krajniak.

Doplnil, že návrh pomoci představil spolu s Kollárem ministru financí Igoru Matovičovi a premiérovi Eduardu Hegerovi (oba Olano). „Dohodli jsme se, že Institut pro finanční politiku a Institut sociální politiky ještě jednou pomoc (důchodcům) přepočítají, případně zkusí připravit nějaké upřesňující alternativy,“ poznamenal.

Krajniak zároveň oznámil, že návrhy pomoci důchodcům ve středu představil i prezidentce SR. \“V úterý jsem návrhy osobně projednal s předsedou Sdružení křesťanských seniorů. \“S předsedou Jednoty důchodců Slovenska jsme se dohodli na setkání v první zářijový týden,\“ dodal Krajniak

Kollár přislíbil, že on jako předseda parlamentu bude o podpoře pro důchodce jednat s každým poslancem. „Jsme totiž v takové situaci, že si nemůžeme dovolit hrát si na ‚jedni proti druhým‘,“ uzavřel Kollár.

Nejnovější články

Další články autora