Samsung SC6340 Silky – vysávání, které téměř neslyší

Naše domácnosti budou brzy tišší – alespoň to slibují výrobci vysavačů. Dnes jsme si na mušku vzali novinku z dílen Samsungu. Prodejci tvrdí, že vedle vysávání koberců lze sledovat televizor bez zvýšení hlasitosti.

Naše domácnosti budou brzy tišší – alespoň to slibují výrobci vysavačů. Dnes jsme si na mušku vzali novinku z dílen Samsungu. Prodejci tvrdí, že vedle vysávání koberců lze sledovat televizor bez zvýšení hlasitosti a při údržbě hladkých krytin se můžete pustit v paneláku do úklidu iv noci. Je to pravda? Testovali jsme, abychom vám prozradili víc.

Není tomu tak dávno, co jsme v redakci testovali model Silence Force RO45412 od Rowenty. Tichým chodem nám vyrazil dech, dnes už však víme, že vysávání může být ještě o kousek tišší. Samsung SC6340 Silky, který jsme tři týdny trápili v redakci ukázal, že dobře navržená hubice dokáže téměř úplně utišit syčení proudícího vzduchu.

Jak tichý je tichý vysavač?
Pokud řekneme, že hlučnost nepřekračuje hranici 67 dB, nebudete vědět víc, než se dočtete na krabičce. Řekneme-li však, že vysávat můžete v paneláku iv noci a zvonění svého mobilu uslyšíte při vysávání iz vedlejšího pokoje, budeme blíže k pravdě. Vše se odvíjí od nastaveného výkonu.

První výkonový stupeň se nám osvědčil při vysávání plovoucích podlah, dlažby a málo znečištěných koberců s krátkým, střiženým vlasem. Běh vysavače nepůsobí rušivě a nepřehluší mluvené slovo, rádio hrající na pozadí či dětskou vřavu v dětském pokoji. Jemné šustění neprochází skrze otevřené dveře místností, takže vysávání nepostřehnou ani ostatní členové domácnosti. V rušném showroomu elektroprodejně můžete nabýt pocitu, že vysavač ani neběží.

Druhý stupeň jemně nabírá na šustění, motor je však stále téměř neslyšitelný. Zaznamenali jsme však podstatné zvýšení tahu, což předurčuje tento stupeň pro běžnou péči o koberce s krátkým střiženým vlasem nebo středně dlouhými smyčkami. V rodinné diskusi lze vedle vysávání pokračovat, sledování televize či poslech rozhlasového vysílání nejsou ohroženy. Právě naopak. Zavřete-li dveře na pokoji kterou uklízíte, vedle nikdo netuší co děláte. Výhodou je, že přes tenké panelové zdi neprocházejí akustické vibrace k sousedům, takže vysávat lze i v noci.

Při plném výkonu už začínají být vnímatelné vibrace motoru a zpod hubice se ozývá sykot. Stále však nejde o žádnou tragédii. Odhadujeme, že vysavač je v tomto režimu stále o polovinu tišší než běžné modely na trhu, dokonce nadělá méně hluku než robotičtí pomocníci, kterým jsme věnovali prostor v minulosti. Z hlučné povinnosti se stává tichá zábava. Citlivější sousedé by však v noci mohli proti vašemu vysávání protestovat.

Při zapínání si dupnete, bez znělky to nejde
Mechanický spínač na těle vysavače, infračervený dálkový ovladač s možností regulace výkonu ve třech stupních na rukojeti a přehledný kulatý panel s LED posvícením.

Taková je základní výbava vysavače, která se má postarat o to, aby vysávání nebylo otravnější, než musí.

Zapínání je chráněno dětskou pojistkou, která zamezí náhodnému zapnutí při krátkodobém kliknutí na vypínač. Při úspěchu se ozývá krátká znělka známá ze všech spotřebičů tohoto výrobce.

Netrvá sice dlouho, ne každému však bude po vůli. Právě cinkající uvítání může probudit ze spánku ostatní členy domácnosti i přesto, že další vysávání prakticky neslyšet.

Baculko, který se vejde do skříně
To, že malý formát vysavače má přece jen nějaký objem nás příliš nepřekvapilo. Z dosavadních zkušeností víme, že to má na svědomí akustická izolace, která zabraňuje tomu, aby zvuk unikl z útrob vysavače do okolí. Provedení je kvalitní, na každém spoji nacházejí gumová těsnění a drážky v plastových dílcích. Lze říci, že technická stránka vysavače je stejně precizně zpracována jako jeho design.

Co nám ovšem chybělo jsou gumové nárazníky po obvodu vysavače a rukojeť, která by byla dostupná na vrchní straně. Výrobce je záměrně vynechal, aby tělo nepůsobilo zavalitým dojmem.

Filtrování HEPA H13, špína v sáčku
Nečistoty se sklízejí do textilního nebo papírového sáčku, jehož 3,5 litrový objem vystačí přibližně na měsíční provoz v běžné domácnosti. Pro jedny to znamená opakující se výdaje – bez kapes se neobejdete. Jiní naopak tvrdí, že zahozením sáčku do popelnice se vyhnou prašnosti, které se při čištění cyklónových jednotek nevyhnete. Obě dvě skupiny uživatelů mají pravdu – musíte se rozhodnout.

Filtrační systém je třístupňový a dosahuje 99,95 procentní efektivnosti při filtrování prachových částic z vyfukovaného vzduchu. Trojice filtrů je v omezené míře pratelná, provedení se od běžného standardu poněkud liší. Znamená to, že při výměně filtrů se originálním dílcům nevyhnete.

Základní výbava někdy nestačí
I když nás provedení vysavače a síla jeho tahu příjemně překvapily, o příslušenství to bohužel nemůžeme říci. V krabici je pouze jediná hubice s třícestným tahem a pomocným kartáčkem a kombinovaný nástavec pro čištění čalounění. Znamená to, že hubici na vysávání hladkých podlahových krytin a rotační kartáč si budete muset v případě zájmu dokoupit.

Dodávaná hubice je jakýsi vylepšený univerzál. Znamená to, že kromě středního sacího otvoru má dva na krajích, aby byly nečistoty sbírány rovnoměrněji. Přední linie štětin je nahrazena gumovou stěrkou, která zastane práci o něco lépe než klasika.

Na dlažbě či plovoucí podlaze při vysunutých štětinách neposkakuje, přece jen od komfortu speciální hubice má příliš daleko.

Nejnovější články

Další články autora